Jak vybrat kopačky?

O tom, že patří k základní výbavě každého fotbalisty a že je lepší kopačky dát, než dostat, není pochyb. Pomůžeme vám vybrat ty pravé podle typu povrchu, na kterém budete hrát nejčastěji. Zaměříme se také na volbu ideálního materiálu i to, jak vybrat správnou velikost nejen dětských kopaček.

Při výběru kopaček se zaměřte především na typ povrchu

Výběr podle povrchu

Nejdůležitějším parametrem při výběru kopaček je typ povrchu. Na prvotní orientaci poslouží jednoduché rozdělení, na základě kterého se dále vybírají typy kopaček. Při koupi nevhodných bot na daný terén si mimo jiné zavíráte dveře k případné reklamaci. Níže najdete seznam povrchů spolu se zkratkou, se kterou se můžete při nákupu setkat.

Pevný přírodní povrch (FG – firm ground)

Pod značkou FG si představte klasické travnaté hřiště, na kterém se hrají ligová utkání. Ideální kopačky na tento typ terénu mají 10–14 špuntů a nabízí dobrou stabilitu. Špunty se poté vyrábějí v různých tvarech, od běžných kuželovitých přes podlouhlé až ke špičatým. Označení FG nesou tedy kopačky univerzálního provedení.

Tvrdý přírodní povrch (HG – hard ground)

Do této kategorie patří pevný přírodní povrch, na kterém už není příliš trávy, tedy například písek, škvára, umělá tráva. Kopačky mají v takovém případě nízký profil a větší množství menších špuntů pro dokonalou rovnováhu hráče. Tento povrch je dnes už spíše výjimkou.

Umělý povrch (AG – artificial ground)

Obuv pro umělé povrchy by měla zaručit okamžitý odraz a okamžitou změnu směru. Proto bude mít nejčastěji drobné kolíčky na členité podrážce. V některých případech můžete narazit na variantu s menším počtem větších kolíčků, kdy je cílem vyrobit univerzálnější produkt. Na takové typy povrchů rozhodně neberte kopačky na přírodní hřiště.

Měkký přírodní povrch (SG – soft ground)

Chystáte se hrát venku? Počítejte se změnami počasí, respektive s tím, že povrch bude často podmáčený, mokrý a blátivý. To vyžaduje alespoň šest kolíků, v ideálním případě vyměnitelných. Kopačky s označením SG volte pouze na měkké povrchy, kam kolíky snadno proniknou a nebudou podkluzovat. V opačném případě by hrozilo vaše nebo soupeřovo poranění.

Umělý a suchý přírodní povrch (TF – trávník)

Označení TF umožňuje používání kopaček jak na umělý trávník, tak na suchý a tvrdý přírodní povrch. Díky špuntům více velikostí lépe přilnou ke statickému povrchu.

Interiér a haly (IN – indoor)

Na pevné a suché typy terénu je potřeba hladká, gumová podrážka. Boty do interiéru by měly zůstat v hale a nikam jinam byste je neměli brát. Důvodem je absence kolíků, která by vám na trávě (ať už přírodní, nebo umělé) nezajistila potřebnou stabilitu. Před koupí si ověřte, že boty nezanechávají stopy na podlaze - tomu předejde non-marking technologie.

Výběr podle podrážky

Sálovky

Na halové sporty jako sálový fotbal, futsal, případně street fotbalu (panna), jsou určené kopačky sálovky. Ty používejte pouze ve vnitřních prostorách právě kvůli rovné podrážce, která by všude jinde klouzala. Můžete se setkat s modely se speciálně vykrojenou podrážkou, která umožní ještě lepší kontakt chodidla s míčem.

Fotbal - sálovky


Turfy

Podle velkého množství malých členitých špuntů a nižší stavby boty poznáte kopačky turfy. Ty jsou ideálním společníkem na suché tvrdší povrchy jako je umělá tráva, na kterých zajistí maximální stabilitu i pohodlí. Opět platí, že na měkkém povrchu by vám hru spíše ztěžovaly. Fotbal - turfy


Lisovky

Fotbalové kopačky lisovky obsáhnou hned tři druhy výše zmiňovaných povrchů, a to pevný (FG), tvrdý (HG) i umělý (AG), zvládnou ale i měkčí hřiště. Z toho vyplývá jejich široké využití. Název lisovky pochází z technologie přichycení špuntů. Ty jsou totiž do podrážky pevně vlisované. Obvykle jsou tvořeny různě vysokými špunty pro zajištění maximálního pohodlí a stability.

Některé moderní lisovky nesou označení FG/AG. Vhodnou kombinací špuntů jsou tak vhodné jak na umělou trávu, tak na pevný přírodní povrch.

Fotbal - lisovky


Kolíky

V měkkém povrchu za každého počasí budou nejlépe pracovat kopačky s plastovými, nebo kovovými kolíky, které lze navíc odšroubovat a ideálně i podle potřeby vyměnit. Protože se na podrážce nachází mnohem méně kolíků, boty hůře rozkládají váhu a nemusí být oproti jiným tak pohodlné.

Chci vědět více

Lisokolíky

Speciálním modelem kopaček jsou tzv. lisokolíky, které jsou tvořeny jak vylisovanými špunty (jako je tomu u lisovek), tak šroubovatelnými kolíky z kovu. Touto kombinací vzniknou boty vhodné jak do měkkého (SG), tak pevného (FG) povrchu. Oproti klasickým kolíkům je tento typ o dost pohodlnější.

Fotbal - kolíky

Druh kopačky Označení Typ povrchu
Sálovky IN (indoor) haly, tělocvičny
Turfy TF (z angl. trávník) umělá tráva, písek
Lisovky FG (firm ground-pevný povrch), HG (hard-tvrdý), AG (artificial-umělý) univerzální
Kolíky SG (soft-měkký) přírodní tráva

Na co se zaměřit

Velikost

Můžete vybrat sebelepší a funkčnější kopačky, ale pokud vám velikostně nesedí, příliš s nimi na hřišti nevykouzlíte. Při výběru velikosti kopaček si dejte oproti klasickému výběru bot pozor na rezervy. Kopačky by vám měly být akorát tak těsně. Netlačí, ale rozhodně poskytují tolik prostoru, kolik máte například v klasických teniskách. Při běhání vám noha nesmí v botě „zaplavat“, naopak by měla nohu co nejtěsněji obemykat.

Jak určit délku chodidla

Změřte si nohu v centimetrech a poté hodnotu přepočítejte podle konkrétní velikostní tabulky daného výrobce. Každý výrobce má totiž trochu jiné číslování. Nohu měřte ideálně ve stoje a v ponožkách či štulpnách. Pokud budete vybírat pletenou nebo syntetickou kopačku, můžete přidat ještě 0,5 cm, v případě kožených modelů nepřidávejte nic. Ty se samy roztáhnou a dokonale vaší noze přizpůsobí.

Délku změřte obkreslením svého chodidla na papír. Ten si ideálně přilepte na zem tak, že se patou opřete o zeď nebo jiný kolmý objekt.

Jak vybírat dětské kopačky

Obecně platí, že by se při výběru dětské obuvi nemělo šetřit. Stejně je tomu i u kopaček. Pořizovat dítěti o něco větší boty s tím, že do nich doroste, nedává u kopaček smysl. Větší číslo boty zkomplikuje dítěti pohyb, v horším případě může dojít i ke zranění. Navíc je možné, že až dítě do boty doroste, bude stejně vlivem častých tréninků potřeba pořídit kopačky nové. Při vybírání dětských kopaček tedy aplikujte stejná pravidla, jako u dospělých modelů, tedy zaměření se na povrch, výběr správné velikosti, případně materiálu, o kterém bude řeč níže.

Při výběru dětských kopaček dbejte na těsné přiléhání nohy k botě

Materiál

Materiál kopačky značně ovlivní výslednou funkčnost a pohodlí bot. Ty se vyrábějí v mnoha různých variantách, které se vzájemně kombinují. Podívejte se na ty nejčastější.

Syntetické

Tyto kopačky budou obvykle lehčí než kožené a rozhodně snazší na údržbu. Na trhu seženete kvalitní syntetické kopačky s nepromokavou a voděodolnou úpravu. Pokud si navíc libujete ve výrazných designech, bude syntetická tkanina ta pravá. Oproti koženým modelům si je prošlápnete za delší dobu a většinou budou i méně komfortní.

Umělá kůže

Jde o pokročilejší materiály renomovaných výrobců, které bývají nepromokavé a v závislosti na kvalitě konkrétního výrobku věrně napodobují vlastnosti pravé kůže. Na rozdíl od ní ale neumožní tak dobrý kontakt s míčem jako kožené kopačky.

Kožené

Co se kontroly míče a ochrany chodidla týče, je kůže nejlepší materiál, především potom klokaní kůže. Kožené kopačky se dokonale přizpůsobí vaší noze a vy tak lépe zvládnete kontrolovat míč. Pohodlí a prodyšnost na sebe nechá chvíli čekat. Kožené boty si musíte nejprve pořádně prošlápnout a umožnit materiálu seznámit se s chodidlem. Vedle ostatních materiálů je kůže těžší, tím spíš, pokud navlhne.

Pletené

Pletený svršek boty speciální moderní technologií neobsahuje žádné švy, zato je doplněn drobnou silikonovou výztuží. Díky tomu je bota především měkká a nadstandardně flexibilní. Nutno však dodat, že takové boty hodně sají vodu a nezajistí takovou stabilitu chodidla, jako například kožené kopačky.

Gumotextil

Levnější variantou mohou být gumotextilní kopačky, které volí spíše rekreační sportovci. Guma dobře odolává vlhku a také rychleji schne. Svými vlastnostmi však nijak více hru neovlivňuje.

Provedení kopaček

Tkaničky

Pokud vás obtěžuje neustále dotahovat tkaničky, případně na hřišti řešit jejich samovolné rozvazování, jistě oceníte kopačky bez tkaniček. Kromě toho, že s nimi odpadne šněrování, vás ještě více přiblíží k míči. To můžete však ovlivnit pořízením kopaček se zavazováním na straně. Při výběru varianty bez tkaniček dbejte na to, aby boty maximálně padly vaší noze. V budoucnu pak nebude možné velikost upravit dotažením, nebo povolením tkaniček.

Kotníkové, nebo nízké?

Zajímavou variantou jsou kotníkové kopačky, známé jako kopačky s ponožkou. Pletené nebo elastické prodloužení nad kotníkem připomínající dlouhou ponožku může navodit pocit splynutí s botou, případně ochrany kotníku, to ale spíše pocitově. Oproti klasickým kopačkám se tyto hůře nazouvají a také více nasáknou vlhkost.

Provedení kopaček s ponožkou může navodit lepší splynutí s botou

Cena

Rekreační sportovci, kterým stačí základní modely v levnějším provedení seženou kopačky pod 1 000 Kč. V této cenové kategorii se musíte spoléhat na příliš mnoho kompromisů nebo výrazné slevy. Do 2 000 Kč už se nabídka rozšiřuje. Zde můžete počítat s lepšími materiály i delší životností. Na úrovni 3 000 korun máte možností prakticky nespočet a vybrat by si měl každý. V TOP kategorii nad 4 000 Kč se potom najdou i špičkoví hráči.

Rozmístění a tvar špuntů

Výstupky na podrážce bezprostředně ovlivňují váš pohyb na hřišti od běhu po kličky a zastavení. Na to vše má vliv nejen tvar špuntů, ale i jejich rozmístění. Obecně platí, že čím víc špuntů, tím je bota stabilnější. Takové množství špuntů se hodí především na tvrdý povrch. Běžně se setkáte s kuželovitým tvarem, výjimkou nejsou ani trojúhelníkové, které díky ostrému tvaru dobře reagují na rychlé obraty a změny směru.

Co dokoupit na trénink

Není kopaček bez štulpen a funkčních ponožek. Fotbalové dresy a šortky vyráběné moderními technologiemi jsou ideální na tréninky i ligové zápasy. Ve fotbalové sekci naleznete například i brankářské rukavice nebo fotbalového míče.


Během tréninku se dál mohou hodit fotbalové chrániče a bandáže, sportovní lahve a tašky na veškerou výbavu. Pro dostatečnou regeneraci a správnou výživu po tréninku vyzkoušejte proteiny.

Údržba kopaček

Úplným základem je očištění od trávy, bláta a jiných nečistot po každém použití. Kopačky nikdy neperte v pračce, naopak mnohem lepší bude teplá nebo horká voda, jemný kartáček a přípravek speciálně určený na materiál kopačky (na pravou kůži, syntetiku atd.). Nezapomeňte boty po tréninku vždy vytáhnout z tašky a pořádně vysušit, nikdy však na přímém slunci nebo radiátoru. Obuv můžete také vycpat papírem nebo použít klasické napínáky.

Při obouvání používejte lžíci a během zouvání pečlivě rozvazujte tkaničky. Nikdy nic neřešte silou, jen byste poškodili patní část boty. V případě vyměnitelných kolíků občas promažte závity, a pokud je odkládáte po sezóně, závity povolte.